Küçüksu Çayırı'nda Yeniden Diriliş! | 15.08.2016

Yıllar var ki; güzel İstanbul’un en güzel semti Beykoz’umuzun en tarihi noktalarından biridir Küçüksu Çayırı.

Küçüksu Çayırı'nda Yeniden Diriliş!

Yıllar var ki; güzel İstanbul’un en güzel semti Beykoz’umuzun en tarihi noktalarından biridir Küçüksu Çayırı.

Anadoluhisarı, Göksu... Anadolu’nun ilk Türk Mahallesi olma özelliği, İstanbul’un fethinden günümüze Anadoluhisarı Kalesi (Yıldırım Beyazıt-1395), Tarihi Namazgâh, yanında Göksu Deresi zamanında saltanat kayıklarının cirit attığı, Küçüksu Kasrı, Mihrişah Valide Sultan Camii (tekrar hayata döndürüldü), Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Fatih Sultan Camii (Anadoluhisarı-1885) ve şarkılara konu olmuş semt "Gidelim Göksu’ya Bir Alem-i Ab Eyleyelim" daha söz edilecek bir çok eser tarihle iç içe...

Beykoz Belediyesi 28 Mayıs 2016’da  İstanbul Fethi’nin 563.Yılı kapsamında Kavacık / Otağtepe’de başlayan Fetih canlandırması devamında Küçüksu Çayırı Mehteran gösterisi ile başlayıp Mustafa Ceceli konseri ve havai fişek gösterisiyle sonlanan muhteşem bir etkinlik düzenledi. Alkışlayarak belirtiyorum "Etkinlik tam anlamıyla muhteşemdi!". Bu organizasyon için emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım. Etkinliğin Küçüksu Çayırımız için anlamı çok büyük! 

Beykoz Belediye Başkan Yardımcımız; Sn. Muharrem Kaşıtoğlu yaklaşık üç ay önce (9 Mart 2016) düzenlenen bir etkinlikte Küçüksu Çayırı’nın eski günlerine dönüş çalışmasının sona yakın olduğunu belirtmişti. Etkinlik alanında aynı şekilde çayırımız için proje çalışmasının kısa süre sonra başlayacağını aktardı. Yıllardır semt dernekleri olarak Küçüksu Çayırı için yapılan yüzlerce girişim, emek ve dökülen diller... Artık Küçüksu Çayırı’nda "Yeniden Diriliş" vaktine çok yakınız.

Anadoluhisarı Göksu Mahallesi Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (Kuruluş: 1966), Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği (Kuruluş: 1977) derneklerimizin bu etkinlik vesilesiyle Küçüksu Çayırımızın yeniden dirilişinde bu zamana kadar verilen uğraşlarını şuanda en güçlü şekilde ortaya koymasının tam zamanı! Tren bu kadar yakındayken, kaçırmayı asla kabullenemeyiz.

Yıllardır yapıldı, yapılıyor, çalışmalar devam ediyor söylemleriyle çayırda 35 yıla yaklaşan belirsizlik. Burada ki en önemli sorunların başında bilindiği üzere Marmara Üniversitesi geliyordu. Şu ana kadar bu projenin hayata geçememesinde ki en büyük problemlerden biriydi. Giden kişiler, değişen zihniyetler neticesinde edindiğimiz bilgilere göre Büyükşehir ve Beykoz Belediyesi sorunu çözüme kavuşturdu. Bir taraftan engelleyenleri kınayıp, diğer taraftan işleri olurunda yürütenlere tüm semt halkı adına teşekkürlerimi sunarım.

Küçüksu Çayırı halkındır! Göksu ve Anadoluhisarı’nda tarih İstanbul’un Fethinden önce başlar.

Bu vesileyle yapılan etkinlik için Beykoz Belediyemize, Belediye Başkanımız Sn. Yücel Çelikbilek’e, Başkan Yardımcımız Sn. Muharrem Kaşıtoğlu’na ve Kültür Müdürü Adem Çalışkan’a "Küçüksu Çayırı’nda Yeniden Diriliş" adına teşekkür eder, Beykoz’umuza hayırlı olmasını dilerim. Projenin başlamasını sabırsızlıkla bekliyoruz. 

Saygılarımla.

Cihan Bağdatlı Anadoluhisarı Küçüksu Çayırı Muharrem Kaşıtoğlu Adem Çalışkan Göksu Beykoz

 


Yorumlar